Zemřel mi manžel. Byl živnostník a bohužel nebylo zaplacené zdravotní pojištění. Jelikož jsem se dostala do finanční krize, žádala jsem pojištovnu o odpuštění dluhu po manželovi. Prý to není možné. Může pojištovna po mě ten dluh opravdu žádat i když manžel neměl přiznané daně?

Na sociálním mi řekli pokud neměl daňové přiznání, nic platit nemusím a odpustili mi to děkuji, Yvona.

ODPOVĚĎ:
Zdravotní pojištění se řídí jinými zákony než pojištění sociální. Pojišťovna má tedy jiná pravidla, kterými se řídí. V tomto případě mohou požadovat zdravotní pojištění. Jediné, co by mohlo být odpuštěno, je případné penále za nezaplacené zdravotní pojištění. Za tento jeho dluh však odpovídáte jen do výše nabytého dědictví. Pokud bylo dědictví zastaveno, neodpovídáte za jeho dluhy vůbec a nic nemusíte platit.