Tento rok (2022) jsem dokončil maturitní vzdělání. Chtěl bych teď rok zkusit podnikat a další rok se zase přihlásit na školu. Vím tedy, že tento rok nebudu již mít status studenta a musím platit sociální a zdravotní pojištění. Moje otázka tedy hlavně je, jestli se mi po opětovném přihlášení na školu obnoví status student?

Hlavně ve smyslu, jestli nebudu muset zase platit sociální a zdravotní pojištění. Hodně lidí mi říkalo, že pokud si dám rok "pauzu" od studia, tak budu muset i po opětovném přihlášení na školu, platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji, Dušan.

ODPOVĚĎ:
Jestliže po maturitě začnete podnikat a nebudete zatím pokračovat ve studiu na vysoké škole, budete osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) s hlavní činností - tomu bude odpovídat povinnost hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.
Pokud po roce podnikání začnete opět studovat, podle zákona o státní sociální podpoře se stanete opět nezaopatřeným dítětem. Podle § 7 odst. 1 písm. a) zákona o veřejném zdravotním pojištění je plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti stát, což znamená, že s obnovením studia za Vás bude hradit zdravotní pojištění stát. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné, takže ani sociální pojištění nebudete muset při obnovení studia platit.