Dne 31.7. 2011 podepsala má dlužnice uznání dluhu se splátkovým kalendářem. Dluh vznikl v souvislosti s užíváním našeho bytu. Spolupodepsal ho jako ručitel také její přítel. Mělo se jednat o pět měsíčních splátek, tedy poslední 1.1.2011. Nikdy nezaplatili ani korunu. Jen jednou jsem na své opakované upomínky (e-mailem) dostal odpověď, že už brzo bude mít peníze a zaplatí najednou větší část dluhu. Mám jejich rodná čísla, ale neznám jejich současnou adresu.

Dovolte dvě otázky:
Jaký je v takovém případě běžný úrok, který se připočítává k dluhu za nedodržení dojednaných termínů splátek?
Jak dál postupovat, kde začít? Děkuji, Vendelín

ODPOVĚĎ:
Výše úroků z prodlení u dluhu (úrokové sazby) odpovídá ročně výši repo sazby ČNB platné poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o sedm procentních bodů. Tuto sazbu je možné použít po celou dobu prodlení, tedy až do konečného zaplacení dluhu. Ve Vašem případě jde o 7,75%.
V ideálním případě je vhodné se domluvit, neboť jakýkoli další postup vyžaduje zvýšené náklady. Pokud by dohoda nebyla možná, museli byste podat žalobu k soudu.

Soudní žaloba musí obsahovat jméno, příjmení, bydliště, rodná čísla Vaše a dlužníka. Označení Vás jako žalobce, a dlužníka jako žalované. Poté uveďte, co žádáte – vrácení dlužné částky a důvod jeho vzniku. Tyto skutečnosti doplníte důkazem – uznáním dluhu.
Je dobré podrobně vypsat všechny Vaše upomínky, které nebyly akceptovány. Současně navrhněte, jak si představujete, aby soud rozhodl – tedy co žádáte. Je nutný datum a podpis. A také soudní poplatek – kolek, který zakoupíte na poště. Jeho výše se odvíjí od dlužné částky, a vypočítat ho můžete pomocí zákona o soudních poplatcích.

Pokud bude mít Vaše žaloba k soudu jakékoliv vady, soud ho nezamítne, pouze Vám popíše, co chybí, a vy to budete muset doplnit. Vaše podání musíte dodat ve trojím vyhotovení. Jako adresu uveďte Vám známý poslední pobyt dlužníka.