Počet stránek ve webu: 43.166

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dcera se rozhodla učit se hře na violoncello. Výuka probíhá na ZUŠ mimo základní školu, kterou navštěvuje. Rozvrh je však takový, že musí na hodinu hudby spěchat hned po vyučování ve škole. Musí si tedy nástroj přinést do základní školy, kterou navštěvuje a po dobu vyučování ho tam mít. Škola se brání, že za nástroj nenese odpovědnost, že ho tam dcera mít nesmí, že si ho má hlídat sama atd.

Nevykázali jí ani místo, kam by mohla nástroj během výuky uložit. Prostě dle mého se snaží bránit jí tím v mimoškolních aktivitách a zbavit se zodpovědnosti. Jaké jsou v tomto případě naše práva? A může škola takto nepřátelsky postupovat?

 

ODPOVĚĎ:
V první řadě Vám doporučuji ověřit, zda není tato problematika nějak upravena ve školním řádu. Pakliže nikoli, je Vaše dcera samozřejmě oprávněna hudební nástroj do školy nosit.
Za případnou škodu na hudebním nástroji ponese škola právní odpovědnost, nikoli však vždy. V obecné rovině je odpovědnost školy za škodu (vzniklou během vyučování či v přímé souvislosti s ním) zakotvena v § 391/2 zákoníku práce:
„Za škodu, která vznikla … žákům základních škol … při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost dané školy …“
Speciálním ustanovením je pak § 2945/1 a 2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí a byla-li věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle ukládají, nahradí provozovatel poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil, popřípadě vlastníku věci …
Neuplatní-li se právo na náhradu škody u provozovatele bez zbytečného odkladu, soud je nepřizná, pokud provozovatel namítne, že právo nebylo uplatněno včas. Nejpozději lze právo na náhradu škody uplatnit do patnácti dnů po dni, kdy se poškozený o škodě musel dozvědět. “
Pokud by tedy Vaše dcera utrpěla na hudebním nástroji škodu, bude podstatné, zda byl odložen na místě k tomu určeném či místě obvyklém.
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.