Právo ve školství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1906
Může být asistent pedagoga (pedagogický pracovník) členem školské rady jako zástupce rodičů, pokud jeho dítě studuje na stejné škole? Není to střet zájmů? Není narušena rovnováha zástupců školské rady - rodič - pedagog - zřizovatel?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1252
Jsem studentem prvního ročníku na univerzitě. V době otevření předzápisu předmětů na letní semestr jsem si prostřednictvím univerzitního systému zapsal povinné předměty. Po zapsání mi v systému všechny "zapsané předměty" zmodraly, jako obvykle, jenom se mi nepropsaly do mého rozvrhu, čemuž jsem nepřikládal velkou důležitost, neboť jsem si myslel, že to je tím, že ještě univerzita nemá vypracovaný rozvrh předmětů.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 8415
Třídní učitelka synovi udělila třídní důtku, resp. oznámila mi přes bakaláře, cituji: "Ukládám Vašemu synovi X. Y. napomenutí třídního učitele za opuštění školní budovy před ukončením vyučování bez vědomí vyučujících.". Můj syn vždy po dohodě se mnou jakožto rodičem opouštěl školu s mým vědomím a ze školy jsem jej vyzvedával.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 4778
Chtěla jsem se zeptat, zda je možné nastoupit pouze praxi do školy, jako asistent pedagoga, když mám záznam v rejstříku trestu pouze za zákaz řízení mot. vozidel. Je mou povinností o tom informovat? Nejspíš práci tak rychle mít ve škole nebudu až po uplynutí, že jsem se osvědčila. Může škola mě, ale umožnit tedy pouze praxi? Je možnost, že by mě mohla škola i zaměstnat? Nebo skutečně až po uplynutí doby.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1714
Ve smlouvě se základní soukromou školou je uvedeno:
4.2.2 Smlouva zaniká na základě písemné výpovědi ze strany rodičů, i bez udání důvodu, doručené řediteli nejpozději 31.10. příslušného školního roku s účinností k 1.1. příslušného školního roku, anebo nejpozději do 15.6. příslušného školního roku s účinností k 1.9. následujícího školního roku.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 7168
Dovoluji si se na Vás obrátit s dotazem, jak dále postupovat, pokud nesouhlasíme s tím, že syn (žák 6. třídy ZŠ Fryčovice) dostal důtku třídního učitele za porušování školního řádu - přečin: "manipulace s elektronickou cigaretou". Vzhledem k tomu, že nebyla jeho, ani nekouřil, jen se zajímal o co jde, myslíme si, že nějaký postih je skutečně na místě, nikoli však třídní důtka. Děkuji, Emil.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1645
Mám právo na vrácení školného nebo uznání druhého ročníku? 29.8.2022 měl syn udělat opravnou zkoušku a doložit, že si splnil chybějící hodiny z praxe. Zkoušku udělal, doložili jsme, že byl celé prázdniny neschopen, byl připuštěn do 3 ročníku. Škola je soukromá, byla jsem vyzvána k okamžitému zaplacení 14.000 Kč a p. ředitel chtěl, abych mu poslala písemně, že si chybějící hodiny odpracuje během září.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Šárka Ocelíková (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2431
Chtěla bych se zeptat, jestli je dle práva nutné vypsat výběrové řízení na organizaci školního zájezdu do zahraničí. Žáci si tento zájezd platí a není součástí ŠVP školy. Děkuji. Evelína.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2778
Dcera je ve druhém ročníku střední školy a dotaz se týká předmětu písemné elektronické komunikace. Učitelka dává dceři na vysvědčení "neklasifikována, " i když známky má, viz soubor. Učitelka se neřídí žádným průměrem a váhy známek ji také nezajímají. Dcera bude mít na vysvědčení jedničky a nějaké dvojky.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 1863
Chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby žák ve školní jídelně odebíral a platil pouze polévku. Pracuji ve školní kuchyni a je na mě veden nátlak ze strany vedení školy, že někteří žáci chtějí chodit pouze na polévky. Nechtějí si objednat a platit celý plnohodnotný oběd, ale pouze polévku a tu následně zaplatit. Podle mého názoru toto ve školním stravování možné není, protože žáci dostávají na obědy příspěvky a program strava.cz umožňuje objednat pouze celý oběd.












