Můj zaměstnanec byl v loňském roce viníkem nehody, kterou nezavinil a při které utrpěl zlomeninu krční páteře. Nyní byl zaměstnanci přiznán částečný invalidní důchod. Vzhledem k této skutečnosti a na základě potvrzení od lékaře jsem byl nucen dát zaměstnanci výpověď dle § 52 písmena d) Zákoníku práce.
Zaměstnanci náleží 12-ti násobek platu. Pojišťovna mi tvrdí, že není schopna mi ze žádného pojištění škodu uhradit (domníval jsem se, že je to škoda a může být hrazena z povinného ručení viníka). Prosím Vás tedy zda mám žádat vzniklé náklady soudní cestou od viníka nebo z pojistky od pojišťovny. Jsem si samozřejmě vědom, že pokud se budu soudit s viníkem je to na dlouho a hlavně je otázka zda někdy peníze uvidím (vzniklá škoda je cca 200 tis.). Děkuji, Mojmír

ODPOVĚĎ:

Vzhledem k tomu, že Vám pojišťovna již tvrdí, že podle pojistné smlouvy se tato škoda z pojistného hradit nebude, tak nemáte jinou možnost, než podat žalobu k soudu na náhradu škody. Domnívám se, že se tato škoda skutečně z tohoto pojištění hradit nedá. Jde totiž o škodu na zdraví, která byla způsobena nehodou, a která má další vliv na pracovněprávní odstupné jde skutečně nad rámec povinného ručení.