Můžete mi prosím poradit? Mám životní pojištění s pojištěním úrazu a zdraví. Od narození mám achondroplazii s kterou mě pojišťovna pojistila. Před rokem jsem měl úraz a následně operaci lumbální spinální stenózy a herniace disku, což podle lékaře je degenerativní onemocnění páteře. Pojišťovna mi nechce nic uhradit, neboť v pojistných podmínkách nehradí výhřez meziobratlové ploténky. Odvolal jsem se, protože v pojistných podmínkách mimo jiné pojistitel plní i za újmy na zdraví, které byly pojištěnému způsobeny
a) nemocí vzniklou výlučně následkem úrazu
b) zhoršením následků úrazu nemocí, již postižený trpěl před úrazem.
Odvolal jsem se také proto, že si myslím, že mají určitou povinnost, pokud mě s nemocí pojistili.
K tomuto se, ale pojišťovna v žádném dopise nevyjádřila. Mám tedy nárok na plnění úrazu? Děkuji předem za Vaši pomoc, Ladislav

ODPOVĚĎ:

Ve Vašem případě se jedná o zhoršení následků úrazu nemocí, kterou jste trpěl již před úrazem. Dle mého názoru jste tímto degenerativním onemocněním páteře trpěl již před úrazem, v důsledku čehož jste měl horší průběh úrazu. Proto se domnívám, že máte nárok na jisté odškodnění. Konkrétní podmínky jsou však ve Vaší pojistné smlouvě.