Manžel způsobil dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, pojišťovna vyplatila poškozenému náhradu škody. Po manželovi požaduje uhrazení celé částky. Manžel požádal o splátkový kalendář s výší splátky 1.000 Kč. Pojišťovna zaslala dohodu, kterou má manžel podepsat, kde je výše splátky stanovena na 3.000 Kč. Takto vysokou splátku si však nemůžeme dovolit, proto bych chtěla vědět, zda má pojišťovna právo určit si výši splátky. Slyšela jsem, že v zákoně je stanoven pouze nárok na úhradu vzniklé škody, ale termín zaplacení už ne. Děkuji za odpověď, Jiřina

ODPOVĚĎ:

Pojišťovna vůbec nemá povinnost požadovat škodu ve splátkách. Dohoda od pojišťovny je velice vstřícná, a pokud nebudete platit dle navrhnutého splátkového kalendáře, může po Vás chtít celou částku ihned – a vymáhat ji i exekučně. Doporučuji proto škodu hradit v navrhovaných splátkách.