Co je to rozhodčí doložka a kdo je rozhodce, o čem rozhodce rozhoduje a je nějaké nebezpečí v podepsání smlouvy, kde je právě ona doložka? Majka

ODPOVĚĎ:
Při uzavírání různých smluv je poslední dobou určitým hitem uzavírání rozhodčích doložek, případně i stanovení konkrétního rozhodce.

Přestože jsou občané opakovaně nabádáni k tomu, aby si na rozhodčí doložky dávali pozor, protože podpisem rozhodčí doložky, i když je součástí smlouvy nebo dokonce jiného dokumentu, se vzdávají soudní ochrany a svěřují se do rukou soukromého rozhodce, často na to lidé naletí a takovou rozhodčí doložku podepíšou, aniž by si uvědomovali kdo má být tím rozhodcem, jak ta doložka přesně zní a co pro ně z toho plyne.
Samozřejmě rozhodčí doložky mají svůj význam, nelze je zatracovat, ovšem není možné je uzavírat bezmyšlenkovitě a zejména ne tak, že je stanoven nějaký rozhodce, který straní jedné straně, nebo si ho ta strana trvale dává smluv a stává se, že pak rozhoduje v její prospěch.

A také je potřeba se podívat na tu osobu, jaký má kredit, případně zda se jedná o institucionální rozhodčí soud, nebo zda se jedná o individuální fyzickou osobu, neboť podle stávajícího zákona může být rozhodcem prakticky každý kdo dosáhnul plnoletosti a je způsobilý k právním úkonům.