Jsem na mateřské dovolené MD a od ledna 2020 jsem hlášená jako OSVČ na vedlejší činnost (dohoda o pracovní činnosti DPČ). Učím cizí jazyky osobně a po Skypu. Polovina zákazníků (5 osob) odmítla nabízenou výuku po Skypu, když byl vyhlášen nouzový stav 13.3.2020, čerpala jsem tedy do dubna kompenzační příspěvek pro OSVČ.

Vzhledem k různým opatřením vlády (vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s coronavirem, atd.) jsem se chtěla zeptat, kdy mohu začít učit osobně a za jakých podmínek - předpokládám za slunečného počasí na zahradě (ne uvnitř domu) - s rouškami a dezinfekcí - v odstupu 2 metrů? Nemám provozovnu. Zákazníky učím najednou max. v počtu 2 + já jako lektorka. Jedná se o děti i dospělé. Mají mít zákazníci vyplněné potvrzení, že jsou zdraví - tak jako např. u středisek volného času (domy dětí a mládeže)? Mám nárok o kompenzační příspěvek i za poměrnou část května - do kdy? Předem děkuji. S pozdravem Jiřina.

ODPOVĚĎ:
Učit lze, je třeba dodržovat bezpečný odstup (2m), mít k dispozici (používat) dezinfekci a také je vhodné mít potvrzení. V podstatě čím více bezpečnostních opatření učiníte, tím lépe.
Na podporu máte nárok po dobu, kdy Vám byla znemožněna nebo významně omezena Vaše činnost.