Po tom co nám lékař oznámil, že tatínkovi nezbývá už mnoho času si jeho přítelkyně, která se stala placenou ošetřovatelkou, zjistila jestli by měla nárok na důchod, po podepsaní svatebni smlouvy. Začala si zařizovat papíry ke sňatku, tatínek byl velice nemocný a bral léky, které ho uváděly do stavu nezpůsobilosti.

Sňatek byl uzavřen doma, protože otec nebyl schopný ani sedět. Sňatek byl uzavřen 19.12.2008, ihned po sňatku byl tatínek převezen v bezvědomí na JIP. 19.1.2009 tatínek zemřel v nemocnici. Chci se zeptat, jestli je možné zažádat o zrušení sňatku i po 3 letech? Děkuji, Eva

ODPOVĚĎ:
Ve vašem případě zřejmě mohlo dojít k tomu, že bylo uzavřeno manželství neplatné a to z důvodu podle §14 zákona o rodině, konkrétně odstavce 3, 4 nebo 5. Avšak jestliže manželství již zaniklo (tj. např. smrtí jednoho z manželů), nelze ho již prohlásit za neplatné (§15).