Nejdříve bych ráda popsala situaci. Rozsudek o úpravě poměru před a po rozvodu nezl. narozeného v červenci 2018 nabyl právní moci 4.6.2021. V rozsudku bylo vyměřeno otci placení výživného ve výši 10.000 Kč a dále placení nad rámec této částky polovina nákladů na školní i mimoškolní aktivity, na případné zdravotní pomůcky. Od té doby se změnilo spoustu věcí:

- zdravotní stav dítěte: diagnostikována vývojová dysfázie - nutnost dojíždět k logopedovi (automobilem), ploché nohy - potřeba kvalitních bot, krátkozrakost - předepsány brýle (otec polovinu uhradil)
- zvýšení příjmu otce: z výpisu z účtu z března 2023 vyplynulo, že otec měl čistý měsíční příjem 90.000 Kč + široká škála benefitů - závodní stravování, příspěvek na penzi, životní pojištění, multisport karta, benefitní karta Edenred, k tomu se chlubil, že jeho příjem z úspor je cca 15.000 Kč/měsíčně, úspory nejméně 2.200.000 Kč spíše více. Hypotéku ani žádné úvěry nemá. Vlastní byt 3+kk v osobním vlastnictví,
- další 2 vyživovací povinnosti, děti měly v srpnu 2 roky a nastoupily do firemní školky. S matkou dětí žije ve společné domácnosti, která je na mateřské,
- já jsem nastoupila do práce, mám příjem od zaměstnavatele 27.000 Kč, hrubý příjem z pronájmu 3.700 Kč po odečtení úvěrů, bydlím v bytě 2+kk se synem, na který splácím hypotéku 5.100 Kč, el. 1.850 Kč a 2.500 Kč poplatky SVJ, internet 450 Kč,
- otec si bere syna v průměru 1x14 dní, o prázdninách na polovinu času, kdy je školka zavřená.
Dotaz č. 1: Chtěla bych se zeptat, zda mohu v současné chvíli zažádat o zvýšení výživného z důvodu zvýšených životních nákladů v důsledku inflace, syn je také často nemocný (v dohodě, která byla přiložena k soudu otec souhlasil, že se budeme rotačně střídat v ošetřování, ale zatím se staral jen 1x, bohužel se snažím, abych neměla výpadek příjmu, tak občas si beru dovolenou, indispoziční volno, hlídá babička, přítel, chůva, takže nemám vždy OČR, uzná soud záznamy z jeho docházky ve školce? ), dále z důvodu velkého zvýšení příjmu otce (v době rozsudku uváděl 66.000 Kč, dnes (09.10.2023) 90.000 Kč jen příjem ze zaměstnání), ale hlavně se chystá dá dát v současném zaměstnání výpověď, chce pracovat úplně v jiném oboru (IT, kde ovšem nemá zkušenosti, jen rekvalifikační kurz), kde může pracovat např. jako OSVČ a navíc se chce odstěhovat na druhý konec republiky, takže mám obavu, že mu svévolně klesnou příjmy a budou těžko dohledatelné. Jinak bych samozřejmě čekala až syn dovrší 6 let.
Dotaz č. 2: Pokud ale syn nenastoupí do školy, ale zůstane ve školce, popř. bude chodit do nultého ročníku ZŠ, mohu i tak žádat?
Dotaz č. 3: Ke kterému soudu mám podat návrh na zvýšení, rozhodoval soud XXX, ale teď bydlíme YYY?
Dotaz č. 4: Může se odstěhovat tak daleko bez mého souhlasu od jeho současného bydliště 400 km?
Dotaz č. 5: V rozsudku nemáme přesně stanoveno jak a kdy si ho máme předávat, v současnosti vozím dítě do YYY na místo, kam si otec řekne, cesta mi trvá 50 min. i více MHD. On dojíždí z XXX, cesta trvá cca 75 min. , teď ale trvá na tom, abych mu dítě vozila do XXX. Bude soud přihlížet k tomu, že cestováním také trávím hodně času? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
K odpovědím na Vaše dotazy:
1) Paragraf 923 odst. 1 občanského zákoníku říká, že: Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti. Šance na navýšení výživného je tedy zejména tehdy, pokud od posledního určení výše výživného došlo ke změně finanční situace alespoň jednoho z rodičů a/nebo k navýšení nákladů na východu a výživu dítěte - k navýšení nákladů nejspíše dojde až s nástupem Vašeho syna do školy. Jestliže došlo k navýšení otcových příjmů, můžete zkusit návrh na zvýšení výživného podat. Je ale zapotřebí počítat s tím, že otec může změnit zaměstnání - a snížit tak svůj příjem - ještě dříve, než dojde k osobnímu jednání u soudu. Pokud dojde k (výraznému) poklesu otcových příjmů, měl by se soud zajímat také o to, jaké důvody otce vedly k tomu, že se vzdal výnosnějšího zaměstnání. Docházku Vašeho syna do školky samozřejmě doložit můžete. Soud ale při posuzování návrhu vezme v úvahu také to, že otec má další dvě vyživovací povinnosti, takže rozhodnutí soudu nelze předjímat.
2: I v případě, že zatím nedojde k navýšení nákladů na synovu výchovu a výživu, můžete zkusit návrh na zvýšení výživného podat s odkazem na navýšení příjmů otce.
3: Návrh se vždy podává k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte. Pokud nyní bydlíte v obvodu soudu YYY, podejte návrh k tomuto soudu, k návrhu přiložte původní rozhodnutí okresního soudu XXX.
4: Ano, otec se může odstěhovat takto daleko i bez Vašeho souhlasu. V případě tak velké vzdálenosti bydlišť obou rodičů bude dobré zvážit novou úpravu styku se synem.
5. Pokud se otec odstěhoval do XXX - jednalo se o jeho rozhodnutí - považovala bych za spravedlivé, aby se na cestování se synem a/nebo zpět podílel. Je tedy naprosto spravedlivé požadovat, že se budete v převážení syna tam a zpět pravidelně střídat.