Mám dceru (10 let) studující ZŠ, žádné informace ani o dceři ani o matce nemám, soudně určené výživné je zasíláno složenkou na adresu matky. Je mi jasná platba výživného do 18ti let i za předpokladu, že by dcera nestudovala střední školu. Můj dotaz je na dobu po dovršení věku dospělosti.

Dcera je romského původu a dá se předpokládat, že se bude (podle vzoru matky i celé rodiny) vyhýbat zaměstnání i dalšímu vzdělávání, tak jak postupovat, pokud by se vyhýbala zaměstnání čili se nedokázala sama živit (byla by třeba vedena na ÚP a žila například z příspěvků ÚP atd.), avšak soudu tvrdila pravý opak, že není schopna se o sebe finančně postarat sama? Musím i nadále platit výživné? A existuje nějaká finanční hranice, kdy je dítě bráno jako soběstačné? Děkuji za odpověď, Albert.

ODPOVĚĎ:
Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá do doby, dokud dítě není schopné živit se samo, žádná jednoznačná věková hranice - například dosažení zletilosti (18 let) - tedy není stanovena. Vyživovací povinnost tedy zpravidla končí ukončením studia dítěte a jeho nástupem do zaměstnání. I v případě, že by se Vaše dcera po ukončení studia zaevidovala na úřadě práce a pobírala jen sociální dávky, neznamená, to že byste byl povinen jí po celu dobu hradit výživné. Pokud by z příjmu ze sociálních dávek zvládla hradit své životní náklady, pak by Vaše vyživovací povinnost vůči dceři mohla skončit. Jestliže ale Vaše dcera bude po ukončení studia dál bydlet s matkou - případně s dalšími osobami, které budou mít vlastní příjem - pak jí ale velmi pravděpodobně nárok na sociální dávky nevznikne.
Pokud dospějete k závěru, že dcera se aktivně nesnaží najít si zaměstnání, můžete následně podat k soudu návrh na ukončení (zrušení) vyživovací povinnosti. Soud pak může po dceři požadovat například to, aby doložila, že si práci aktivně hledá - odpovídá na pracovní inzeráty, rozesílá životopisy apod. Pokud soud dojde k závěru, že dcera si práci aktivně nehledá a že tudíž neusiluje o to, aby byla schopná živit se sama, může Vaši vyživovací povinnost vůči dceři ukončit (zrušit).