Počet stránek ve webu: 43.214

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dceru ve střídavé péči. Příští týden dovrší zletilosti s tím, že bude bydlet jen se mnou, v mé domácnosti. Výživné v rozhodnutí o střídavé péči bylo stanoveno na 2.000 od matky /placeno na účet otce/ a 6.000 od otce /placeno na účet matky/. Jak se prosím postupuje dál v případě nabytí zletilosti?

Střídavá péče je zletilostí zrušena, ale jak se řeší výživné dále. Výše zůstává tak, jak byla určená rozhodnutím o střídavé péči a posílá se přímo na účet dceři? Musím výživné posílat dceři i já, když žije se mnou ve společné domácnosti? Dcera pořád studuje střední školu.

 

ODPOVĚĎ:
Jak ve svém dotazu správně uvádíte, střídavá péče končí dosažením dceřiny zletilosti, ohledně výživného je ale situace jiná. Jak v minulosti judikoval i Nejvyšší soud, trvání vyživovací povinnosti rodičů k dětem se váže na dobu, do které děti nejsou samy schopny se živit, tudíž rozhodnutí (popřípadě dohody) o úpravě výživného pro nezletilé dítě účinnosti platí i po dosažení zletilosti oprávněného dítěte.
Vy i dceřin otec byste tedy měli nadále dceři hradit výživné ve výši, kterou určil soud v době, kdy byla dcera ještě nezletilá - výživné můžete hradit přímo k rukám (na účet) dcery. Protože dcera bydlí společně s Vámi a Vy tedy plníte svou vyživovací povinnost vůči dceři i tím, že jí poskytujete bydlení, stravu apod. , můžete se s dcerou dohodnout na tom, že jí i nadále budete zajišťovat bydlení a stravu, ale výživné jí poskytovat nebudete. Rozhodně ale nedoporučuji přestat výživné hradit bez - nejlépe písemné - dohody s dcerou.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.