Mému synovi bylo 18 a žije pár let u otce, ale vídáme se. Poslala jsem tudíž výživné po dovršení jeho dospělosti už synovi. Uzavřela jsem se synem dohodu, kde je dáno, že mu peníze každý měsíc posílám na účet a to o něco víc než jsem posílala jeho otci vypočítané soudem. Jeho otec od něj ale vymáhá vše bez 500 Kč celou částku jinak ho vyhodí z domova. Že to není správné vím, ale může takto jednat? Od otce syn dostává údajně kapesné jen za domácí práce. Děkuji za radu. S pozdravem Ivka.

ODPOVĚĎ:

Oba rodiče mají vůči dítěti vyživovací povinnost do doby, dokud dítě nebude schopné živit se samo. Vyživovací povinnost rodičů tedy zpravidla končí s ukončením studia a nástupem dítěte do zaměstnání. Dokud bude syn studovat, máte Vy i otec povinnost syna živit. Jestliže je syn již zletilý, pak je v pořádku, že výživné hradíte přímo synovi.
Pokud syn žije ve společné domácnosti s otcem, pak otec plní svou vyživovací povinnost vůči synovi také tím, že mu poskytuje ubytování, zajišťuje stravu, syn také spotřebovává energie, vodu apod. Výživné neslouží pouze k úhradě výdajů za kulturu, sport, zábavu apod. Jestliže otec nechává syna u sebe bydlet, což není jeho zákonná povinnost, pak je v pořádku, že po synovi požaduje příspěvek na nájemné, energie apod. Pokud by se syn od otce odstěhoval dobrovolně nebo by ho otec z bytu vyhodil, musel by syn veškeré výdaje na bydlení, stravu, energie apod. hradit sám z výživného a případných sociálních dávek. Požadovat příspěvek na náklady spojené s bydlením je tedy v pořádku. Protože nepíšete, jak velkou částku syn otci přispívá, nedokáži posoudit, do jaké míry je částka hrazená synem adekvátní či nikoliv. Pokud syn dostává od otce pouze kapesné za domácí práce a nikoliv výživné, může požádat otce, aby mu také poskytoval výživné, případně se s návrhem (žalobou) na určení výživného obrátit přímo na soud. Vzory návrhu na určení výživného najde Váš syn na internetu nebo mu s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství.