Počet stránek ve webu: 43.147

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěla bych se zeptat na situaci, kdy již plnoleté dítě stále studuje a má částečný úvazek (15h za týden), zda má stále rodič vyživovací povinnost, kterou mu udělil soud při rozvodovém řízení? A v návaznosti na to, kdyby dítě mělo vedlejší živnost i s částečným úvazkem a stále studovalo, zda i v tomto případě by rodič měl vyživovací povinnost udělenou soudem?

Nebo má rodič nárok na žádost o zrušení vyživovací povinnosti? A zda je výdělek dítěte nějak limitován? Předem děkuji za odpověď, hezký den, Lída.

 

ODPOVĚĎ:
Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá do doby, dokud dítě není schopné se živit samo. Vyživovací povinnost tedy zpravidla končí ukončením studia a nástupem dítěte do zaměstnání.
Pokud studující dítě pracuje na částečný úvazek, případně podniká, pak záleží na tom, zda příjem z takového výdělečné činnosti nebo podnikání je dostatečný k tomu, aby bylo dítě schopné hradit své životní náklady a živit se samo. Jestliže si nejste jistá, doporučuji se nejprve zeptat dotyčného dítěte, zda požaduje (potřebuje) i nadále pobírat výživné.
Pokud Vám dítě odmítne tyto informace sdělit nebo bude ohledně výše svých příjmů a životních nákladů "mlžit" a dohoda ohledně ukončení výživného nebude možná, ale Vy se domníváte, že příjem z výdělečné činnosti je k úhradě jeho životních nákladů dostatečný, můžete podat k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte návrh na ukončení (zrušení) vyživovací povinnosti. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech. Pokud soud dojde k názoru, že příjem dítěte je dostatečný k tomu, aby se živilo samo, vyživovací povinnosti zruší, v opačném případě bude vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti nadále trvat.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.