Čeká nás rozvod. Ráda bych věděla, na co mám nárok z hlediska majetku. V dědictví získal manžel dům před svatbou, který ale za dobu trvání manželství prodal. Mám nárok na nějaké peníze z prodeje? Budu mít pravděpodobně v péči děti. Musí se manžel postarat o naše bydlení? Z důvodu péče o děti, svých vazeb, pomoci se musím přestěhovat jinam. Má vyživovací povinnost vůči mne po dobu rodičovské? Děkuji Iva.

ODPOVĚĎ:
Majetek, který měl manžel před manželstvím je jen jeho a jeho jsou i peníze z prodeje. Vy byste se případně mohla pouze dožadovat zpět poloviny investic do domu, které jste případně do domu během manželství vložili. Manžel je povinen Vám hradit výživné na děti a pokud jste na rodičovské dovolené, měl by se podílet i na výživném na Vás jako manželku či rozvedenou manželku. Nemá ale povinnost Vám na své náklady zajistit bydlení.