Počet stránek ve webu: 43.068

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Bývalému manželovi bylo při svěření dcery do mé péče soudem uloženo, aby platil alimenty ve výši 3.200 Kč. V té době byla dcera v 1. třídě ZŠ. Když dcera začala chodit na druhý stupeň ZŠ (5. třída) bývalý manžel mi sám od sebe zavolal, že mi alimenty navýší na 3.700 Kč a platí do teď (dcera nyní 15 let).

Nemám to ale nikde písemně, že jsme se dohodli na navýšení sami bez soudu. Nyní chci zažádat o další navýšení ale přes soud, jelikož začne chodit na střední školu a s manželem nelze komunikovat. Nebudu mít u soudu problém s tím, že mi bývalý manžel vyplácí jinou částku 2016-2020, než jaká mu byla stanovená soudem před 8 lety (2012)? Že jsme si ji sami po vzájemné dohodě (nemám to písemně) navýšili? A jakou částku mám uvést do Žádosti? Tu původní nebo tu navýšenou po naší dohodě? Děkuji. Nela.

 

ODPOVĚĎ:
Podle § 923 odst. 1 občanského zákoníku platí, že: Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti. Jestliže od posledního určení výše výživného došlo k navýšení nákladů na dceřinu výchovu a výživu, určitě návrh na zvýšení výživného podejte. K návrhu přiložte původní rozsudek s původní výší výživného. Současně ale do návrhu uveďte, že jste se s bývalým manželem dohodli na navýšení výživného a že Vám bývalý manžel dobrovolně hradí vyšší výživné. Tato informace Vám u soudu rozhodně nijak neuškodí. Na závěr navrhněte, jakou částku výživného na dceru požadujete. Soud v tomto případě není Vaším návrhem vázán, což znamená, že může stanovit nižší, ale i vyšší výživné než Vámi navrhovanou částku.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.