Počet stránek ve webu: 43.284

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Ráda bych žádala o výživné na manželku, rozvedená zatím nejsem ale s manželem spolu nežijeme. Starám se o 4 měsíční miminko a z toho důvodu chci žádat o alimenty. Vůbec však netuším jak by taková žádost měla správně vypadat. Mohla bych tedy poprosit o vzor a jak bych měla postupovat?

Ještě bych se ráda zeptala, během manželství bylo zakoupeno auto, při rozvodu se to bude brát jako společné jmění. V dokladech od auta je napsané moje jméno. Auto využívá momentálně jen manžel, jelikož vozidlo mi nechce poskytnout. Když je v dokladech od auta vedené mé jméno, mohu auto prodat nebo přepsat na jinou osobu? Nedopustila bych se něčeho proti právního? Když se manžel chystá dát žádost o rozvod? Děkuji Ivana.

 

ODPOVĚĎ:
Výživné na manželku máte právo požadovat. Podáváte ji k soudu, v jehož obvodu manžel bydlí, musíte uvést jména, příjmení, data narození a bydliště vás manželů, popsat situaci, sdělit soudu příjmy obou manželů a doložit listinami. Nakonec navrhnout, jak vysokou částku byste si představovala. Pokud ale máte v péči malé dítě, doporučuji požádat soud o ustanovení advokáta, který by v řízení hájil Vaše zájmy. V případě, že účastník doloží své majetkové poměry, z nichž je patrné, že jeho finanční situace je špatná, ustanoví advokáta bezplatně. Pokud by neustanovil soud, lze ještě požádat o ustanovení Českou advokátní komoru.
Pokud jde o vozidlo, fakticky je prodat můžete, jelikož je psané na Vás, ale za situace, kdy bylo koupeno za manželství, tak je součástí SJM a manžel by se mohl domáhat neplatnosti takové smlouvy o prodeji vozidla.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.