Počet stránek ve webu: 43.161

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Tento rok mám v plánu absolvovat program EU a to konkrétně Evropskou dobrovolnou službu. Je mi 20 let. Moji rodiče jsou rozvedení a do tohoto srpna jsem stále studentkou. Od září mám začít Evropskou dobrovolnou službu v zahraničí. Otec mi platí měsíčně alimenty. Mám na ně nárok i během Evropské doborovolné služby v zahraničí? Děkuji, Iveta

ODPOVĚĎ:
Zákon o rodině stanoví, že vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno samo se živit, zpravidla končí ukončením přípravy na budoucí povolání (studia). Pokud v zahraničí budete vykonávat pouze dobrovolnou a nikoliv výdělečnou činnost, mohla byste být i nadále považována za osobu, která není schopna se sama živit. Jestliže je výživné stanoveno soudním rozhodnutím, nemůže ho otec sám od sebe přestat plnit, musí nejprve požádat soud o ukončení vyživovací povinnosti. Pokud Vám ale platí výživné pouze na základě ústní dohody, pak Vám ho během Vašeho pobytu v zahraničí teoreticky může přestat platit. V takovém případě byste se musela obrátit na soud a domáhat se vyplácení výživného soudní cestou.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.