Žena se chce nechat rozvést a vyhrožuje mi, že nebudu vídat děti. Odešel jsem z našeho společného domova, kde mají děti své zázemí. Na tomto místě teď nejsem vítán. Bydlím v hotelu, kde zároveň pracuji. Mám k dispozici vybavený soukromý pokoj a veškeré vybavení hotelu (kuchyně, dětská herna, prádelna). Dětem jsou 3,5 roku a 1,5 roku.

Děti jsou na mě zvyklé, starám se o ně celé dny od rána do večera i v noci a to vždy, když žena potřebovala být mimo domov.   Žena chce abych si pronajmul byt, ale vzhledem k mému platu a výdajům na děti na to asi nebudu mít. Otázka zní: Může mi žena odepřít styk s dětmi, když nemám vlastní bydlení? Mohu přeci využívat různé dětské koutky a nemusím být vždy tam kde bydlím, že?

ODPOVĚĎ:
Nestabilní či jinak problematická bytová situace není ze zákona důvodem pro to, abyste se nemohl stýkat se svými dětmi. Nevidím důvod, proč by styk s Vašimi dětmi nemohl probíhat v hotelu, kde bydlíte a pracujete - požadavek Vaší ženy na to, abyste si pronajal byt, tedy nemá oporu v zákoně.
Doporučuji tedy pokusit se s Vaší ženou na styku s dětmi ještě jednou dohodnout. Sdělte jí, že pokud nedosáhnete dohody, budete se muset obrátit na soud a řešit styk s dětmi soudní cestou. Pokud žena nadále bude trvat na tom, že Vám nebude umožňovat styk s dětmi, dokud si nepronajmete byt, nezbude Vám bohužel nic jiného než podat k okresnímu soudu v místě bydliště dětí návrh na úpravu styku s dětmi. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden či oblastních charit, které často nabízí bezplatné právní poradenství.