Ráda bych se zeptala, s ohledem na nouzový stav ČR a ohrožení zdraví a života díky koronaviru, jak postupovat v případě předávání dětí na styk. Na víkendový styk jsem v rámci Prahy otcovi sama zajistila dovoz a odvoz dětí osobním autem, jelikož mám zato nejenom já, ale evidentně u vláda ČR, že je nebezpečné se zbytečně pohybovat v MHD.

Otec ani nepoděkoval, uvedl jen, že sám nemá možnost. Pro mne je nejdůležitější zdraví dětí. Dle rozsudku má tuto středu (18.3.2020) nárok na styk do čtvrtka do 8 do rána, sám uvedl, že nemá možnost převozu osobním automobilem. S ohledem na momentální situaci mám zato, že je zbytečný risk a naprostá nezodpovědnost, převážet po Praze děti v MHD (z Phy 4 do Phy 5). Jak mám postupovat, když sama v týdnu nemohu odvoz a dovoz zajistit, ani nevlastním auto. Mohu otci říci, že nesouhlasím, a děti nepředám, když se jedná o ohrožení jejich života, přesto, tě má v Rozsudku nárok na styk? Bojím se o děti, nemá to nic společného s bráněním styku otci. Bohužel otci na zdraví dětí nezáleží, jen chce stále trestat matku tato, že si dovolila od něj po fyzickém ataku odejít. Děkuji za rychlé právní hledisko, S pozdravem Dominika.

ODPOVĚĎ:
Legislativa nemůže upravovat všechny situace, které mohou v souvislosti se stykem rodičů s dětmi nastat, tedy ani současnou situaci ohledně epidemie koronaviru. Pokud jde o styk otce s dětmi, doporučuji realizovat styk tak, jak je uveden v rozsudku. Vzhledem k tomu, že cestování pražskou MHD je umožněno pouze osobám, které používají ochranné prostředky jako roušky apod. , můžete samozřejmě trvat například na tom, aby otec tyto ochranné pomůcky dětem zajistil, pokud je Vy sama nemáte. Vzhledem k tomu, že samotné využívání MHD (cestování MHD s dětmi) zákonem či nařízením vlády nebo hlavního města Prahy zakázané není a každý rodič s dětmi musí MHD občas využít (například při cestě k lékaři), obávám se, že pokud Vy nebo otec dětí zajistíte ochranné pomůcky pro děti, nemáte zákonný důvod děti otci nepředat. Chápu, že máte obavy o zdraví dětí a nechce otci ve styku s dětmi bránit, ale pokud bude otec dbát na dodržování (nejen hygienických) pravidel, nemáte důvod mu děti nepředat jen proto, že nechcete, aby cestovaly MHD.