Počet stránek ve webu: 43.214

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jak máme prosím postupovat v naší situaci? Mám syna bez uvedení otce do rodného listu, současný partner by si chtěl mého syna osvojit. Víme, že v tomto případě stačí zajít na matriku a sepsat prohlášení o uznání otcovství. Partner je rozvedený, má rovněž syna z předchozího manželství a máme velmi napjatý vztah s bývalou manželkou.

Chtěli bychom, aby jeho otcovství nebylo jakýmkoli způsobem napadnutelné v případě, že se mu něco stane. Aby měl můj syn, i když není biologicky jeho, stejná dědická práva, jako jeho syn z předchozího manželství? Jak toto vyřešit v případě, že by se partnerovi něco stalo a bývalá manželka řešila, že není otec mého syna? Děkuji za radu.   S pozdravem Petra.

 

ODPOVĚĎ:
V okamžiku, kdy dojde k prohlášení otcovství a otec je zapsán do rodného listu, není toto nijak napadnutelné. Člověk může dát souhlas s určením otcovství, i když dítě není biologicky jeho a v okamžiku, kdy je zapsán v rodném listě, je otcem a takové dítě má úplně stejná práva jako dítě biologické. Bez ohledu na to, zda s tím matka biologického dítěte souhlasí. Tedy Vámi uvedený postup skutečně napadnutelný není a můžete tento krok učinit. Je ale třeba si uvědomit, že je to krok nevratný, tedy pokud byste se partnerem např. rozešli, má on k dítěti stejná práva jako biologický otec.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.