Požádám Vás o radu ohledně střídavé péče u našich nezletilých dětí. Je možné, žádat soud o střídavou péči ve chvíli, kdy se teprve chystám pronajmout byt ve městě, kde bydlí naše děti s manželkou a já momentálně bydlím v jiném městě?   Dále by mě zajímalo, jestli je potřeba soudu dokládat mé a manželčiny příjmy v případě kdy jsme oba 0SVČ a ani jeden z nás nežádá o alimenty? Předem děkuji, Felix.

ODPOVĚĎ:
Skutečnost, že zatím bydlíte v jiném městě než manželka s dětmi, není překážkou pro to, aby byly děti svěřeny do střídavé péče. I když zatím nemáte zajištěné bydlení v místě bydliště dětí, můžete návrh na svěření dětí do střídavé péče klidně podat.
Jestliže se s manželkou na podmínkách střídavé péče - včetně výše výživného - dohodnete, sepište písemnou dohudu, která bude upravovat, jakým způsobem bude střídavá péče o děti probíhat. Tuto dohodu si následně nechte schválit okresním soudem v místě bydliště dětí. Pokud v dohodě uvedete, že jste oba dostatečně finančně zajištění a že z tohoto důvodu nepožadujete po druhém rodiči výživné, soud nebude mít důvod zkoumat vaše příjmy, takže nebude nutné je soudu dokládat.