Lze při zádosti o střídavou péči v době po rozvodu využít občas k pohlídání dětí na noční směnu babičku nebo přes den k vyzvednutí ze školy/školky placenou chůvu, příp. známé? Zkrátka bude soud zkoumat, jakým způsobem si hlídání zařídím? Děkuji, Karel.

ODPOVĚĎ:
Podmínkou střídavé péče není skutečnost, aby dítě trávilo nepřetržitě čas s některým z rodičů. Pokud to pracovní či jiné důvody vyžadují je samozřejmě možné nechat si dítě pohlídat příbuzným, sousedem, chůvou apod. Stejně tak je možné tyto osoby využít k vyzvednutí dítěte ze škol, z doprovod na kroužek. Jiné by to bylo v případě, že by se taková situace stávala pravidlem – tzn. Že by dítě trávilo přibližně stejnou nebo delší bodu s jinými osobami než se svým rodičem. V takové situaci by pak stálo za zamyšlení, zda je střídavá péče opravdu vhodná a pro dítě přínosná. Občasné pohlídání dítěte jinou osobou ale není překážkou střídavé péče a soud nebude zkoumat, zda ze školy vždy vyzvedáváte dítě Vy nebo někdo jiný.