Počet stránek ve webu: 43.161

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem osamělá žena, usiliuji o to, abych mohla nezrušitleně osvojit osiřelé dvouleté dítě (rodiče zemřeli při autonehodě) své zesnulé přítelkyně, které jsem slíbila, že se o její dítě postarám. Při prošetřování podmínek jsem však musela přiznat, že mým jediným příjmem a zdrojem je ne příliš vysoký invalidní důchod a že můj zdravotní stav vyžaduje občasnou hospitalizaci v nemocnici a lázeňskou léčbu. Mám nějakou šanci na adoptování? Blanka


ODPOVĚĎ:
Obecně platí, že u nezrušitelného osvojení musí být dítě starší 1 roku a takto mohou osvojovat buď manželé nebo jeden z manželů, který žije v manželství s rodičem osvojovaného dítěte. Jen výjimečně může nezrušitelně osvojit osamělá osoba, jestliže jsou předpoklady, že toto osv. bude plnit své společenské poslání.

Soud rozhoduje o osv. na návrh osvojitele
a před rozhodnutím musí uvážit, zda osvojení bude ku prospěchu dítěte i společnosti.

V tomto případě zamýšleného nezrušitelného osvojení se jedná o povolení výjimky ze zásady, že při tomto druhu os. má vzniknotut kompletní rodina, osvojitelé mají dítěte nahradit oba rodiče.

V neprospěch povolení této výjimky svědčí jednak Váš neuspokojivý zdravotní stav a druhak Váš nízký příjem.

Z výše uvedených důvodů lze předpokládat, že soud pravoděpodobně Vašemu návrhu na nezrušitelné osv. nevyhoví.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.