Počet stránek ve webu: 43.147

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Prosím o informaci, zda lze při dohodnuté střídavé péči mezi manžely určit i jiný interval/poměr dní, kdy bude dítě u kterého rodiče. Tzn. místo týdnu a týdnu, např. týden a dva dny a u druhého pět dní. Lze toto do dohody vnést a bere soud v potaz i výpočet výživného podle délky pobytu u toho kterého rodiče? Dle právníka, u kterého manželka byla, to nelze. Moc děkuji, Hanuš

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že pokud má být péče a výživné stanoveno dohodou, tak si můžete určit takový režim, na kterém se budete chtít dohodnout. Dohodu pak předložíte soudu a soud bude posuzovat, zda je taková dohoda dítěti ku prospěchu a pokud nenazná, že dohoda je v neprospěch dítěte, tak ji neschválí a rozhodne sám v řízení. Výživné u střídavé péče je určováno tak, aby dítě netrpělo výrazným nepoměrem mezi rodiči, obvykle se tedy určuje jen tam, kde jeden z rodičů má výrazně vyšší příjem a výrazně vyšší životní úroveň. Jde o to, aby dítě při střídání nežilo chvíli u výrazně bohatého rodiče a chvíli u výrazně chudého, mělo by mít život a životní úroveň tak nějak konstantní.
Související právní předpis: Zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.