V květnu 2021 jsme s manželem oslavili 25 let od uzavření sňatku. Krátce poté mi oznámil, že miluje jinou ženu a odstěhoval se. Odstěhoval se k 30.6.2021 a ten den si založil svůj účet, kde přesunul půlku částky, která byla na našem společném účtu (na účtu bylo 800.000 Kč, na svůj nový účet si přesunul 400.000 Kč).

Na náš společný účet mu přestala i chodit výplata, kterou manžel má v čistém příjmu 3x vyšší než já. Naposled na společný účet přišla jeho výplata 15.6.2021. V srpnu mně ještě z účtu odebral polovinu částky (tj. 200.000 Kč) která tam zůstala po předchozím rozdělení. Až do konce června 2021 naše společné měsíční čisté příjmy dosahovaly částky 85.000 Kč, nyní jsem zůstala pouze s příjmem 22.000 Kč. Z toho příjmu musím platit náklady na dům, tj. energie, plyn, vodné a stočné, TV poplatky, rozhlas, internet. Navíc v měsících červnu a červenci jsem byla v PN, takže můj příjem klesl na nějakých cca. 14.000 Kč. Chci tím říci, že mně od července klesla životní úroveň a chci se zeptat, zda mám nárok na nějaké dorovnání stejné životní úrovně resp. takové jak jsem měla po dobu od uzavření manželství až do 30.6.2021? V rozvodovém řízení zatím nejsme, já se rozvádět nechci, navrhovala jsem návštěvu poradny, ale manžel nechce ani slyšet. Děkuji Barbora.

ODPOVĚĎ:
Dokud jste manželé, jste si povinni navzájem zajišťovat stejnou životní úroveň. Toto si můžete zajistit za pomocí výživného na manželku, kdy soud podle příjmů a životní úrovně rozhodne, jakou částku Vám manžel má přispívat, a to až do rozvodu manželství. Tedy doporučila bych navštívit advokáta, s nímž proberte již konkrétní variantu, já za dané situace rozhodně navrhuji výživné na manželku požadovat, pokud to nepůjde dobrovolně, tak soudně nepochybně ano. Soudu budete dokládat své příjmy i celkovou majetkovou situaci, totéž musí doložit manžel.