S manželkou se budeme rozvádět, soudní řízení ohledně svěření dětí do péče už proběhlo. V současné době řešíme, jak se domluvit ohledně domu v SJM. Hypotéka je psaná pouze na manželku, musím tedy platit polovinu hypotéky, když už v domě nebydlím a doposud neproběhlo vypořádání? Děkuji za odpověď Jindřich

ODPOVĚĎ:
Tento dotaz by ještě vyžadoval upřesnění. Otázkou je, zda byla hypotéka pořízena ještě před manželstvím či už za manželství. Pokud mimo manželství, nic hradit nemusíte, pokud za manželství a neměli jste SJM zúženo, pak je hypotéka společný závazek a pokud v SJM nemáte nic jiného, měl byste hradit polovinu, dokud se na vypořádání nedohodnete jinak. Pokud ale v hypotéce nefigurujete ani jako spoludlužník (což byste v případě, že byla uzavřena za manželství stoprocentně byl), nemusíte se na jejím hrazení nijak podílet.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Musí nebydlící z manželů splácet hypotéku domu v SJM, ve společném jmění manželů?