S manželkou jsme byly před svatbou pár. Měl jsme spolu už dvě děti. Manželka koupila byt, bydlíme tam spolu od začátku. Já měl malý příjem. Nedosáhl jsem na hypotéku. Od začátku se hypotéka platí ze společných peněz. Žádný počáteční vklad nebyl ani u jednoho. Žádnou předmanželskou smlouvu nemáme. V případě rozvodu, na co mám právo.

ODPOVĚĎ:
Pokud je byt psaný na manželku a v průběhu manželství jste hypotéku spláceli ze SJM, přičemž v bytě bydlíte, v případě rozvodu byste měl nárok pouze na polovinu výše splátek hypotéky, ovšem po odečtení toho, co byste za obdobný byt hradili, pokud byste žili v nájmu. Jednoduše pokud byly tedy splátky vyšší, než pravděpodobný nájem, nějakou částku nad výši nájmu byste získal, pokud byly splátky nižší než potencionální nájem, bohužel byste v rámci vypořádání žádnou částku nezískal.