Moji rodiče se v roce 1995 rozvedli, bohužel nevypořádali společný nemovitý majetek. Zůstala jim chata ve SJM, jak je stále uvedeno KN. Matka navrhovala tenkrát darování potomkům (já a sestra), otec nechtěl, protože měl obavy, abychom jí neprodaly. Od rozvody otec na chatu nejezdí ani se o nestará.

Užíváme jí matka, já a sestra s rodinami. Zároveň jí udržujeme a investujeme do její obnovy.   Nyní otec vyhrožuje, že svůj podíl "někomu" prodá. Může toto udělat bez vědomí mojí matky?

ODPOVĚĎ:

Pokud je chata stále vedena jako nevypořádané SJM, pak je s ohledem na dlouhou dobu, která již od rozvodu uplynula, fakticky v podílovém spoluvlastnictví. A jelikož Občanský zákoník už předkupní právo spoluvlastníků zrušil, je možné, že otec svůj podíl prodá jakékoliv třetí osobě, a to i bez vědomí maminky.