Jsem občan ČR a chtěl bych uzavřít registrované partnerství s mým přítelem, který je z Turecka. V současné době zde pobývá na studentské vízum, které mu bude brzy končit. Moje otázka je, jestli uzavřením registrovaného partnerství získá povolení k dlouhodobému pobytu a pracovní povolení na území ČR? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Eliáš.

ODPOVĚĎ:
Nikoli, uzavřením registrovaného partnerství nedochází dle platné právní úpravy (zejména § 42 a násl. zákona o pobytu cizinců na území ČR) k automatickému získání povolení k dlouhodobému pobytu, přičemž uzavření registrovaného partnerství nemá ani vliv na povolení k práci na území ČR.
Chcete-li získat informace ke konkrétním možnostem Vašeho přítele k obdržení povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR, doporučuji Vám kontaktovat v této věci Ministerstvo vnitra ČR:
https://www.mvcr.cz/
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 326/1999 Sb. , o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů