Počet stránek ve webu: 40.811

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V případě, že uzavřu registrované partnerství a nejsem ta, která by si měnila jméno, je nutné tuto skutečnost někde uvádět? Musí získat tyto informace můj zaměstnavatel? Dalším je, v případě, že pojedu na dovolenou, bude tato skutečnost o podstoupení registrovaného partnerství někde uvedena? Je možné, že by na ni někdo reagoval?

A za třetí, musím si i bez toho, že si měním jméno změnit občanský průkaz, pokud tam tuto skutečnost nechci mít uvedenou? Předem velice děkuji za reakci. Mirka

 

ODPOVĚĎ:
Je Vaší věcí, koho informujete o tom, že jste uzavřela registrované partnerství. Zaměstnavateli tuto skutečnost uvádět nemusíte, ani když pojedete na dovolenou, výjimkou mohou být žádosti o víza do některých zemí, kde mohou být tyto údaje požadovány.
Podle zákona o daních z příjmů se manželem (manželkou) pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Můžete tak ale uplatnit přes zaměstnavatele slevu na dani při ročním zúčtování.
Pokud občan nemá v občanském průkazu zapsán údaj o rodinném stavu nebo registrovaném partnerství, nemá povinnost požádat o vydání nového občanského průkazu při změně tohoto údaje a nedopouští se tedy přestupku.

 

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Musí registrovaný partner informovat o změně zaměstnavatele?
  • Povinnost registrovaných partnerů informovat zaměstnavatele při uzavření partnerství
  • Registrované partnerství a občanský průkaz - musí být nový pokud si registrovaný partner nemění příjmení?
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem