Jde o přiznání starobního důchodů 64-lété občance ČR ukrajinského původu. Trvalý pobyt v ČR od r. 1991, občanství ČR od r. 1997. 06/2022 jsem požádala na ČSSZ  o starobní důchod, na který dle věku mám nárok (uznáno ČSSZ). K potvrzení praxe (35 let) (dle oddělení ČSSZ) je nutno doložit potvrzení doby praxe i na Ukrajině.

Dobu sociálního pojištění v ČR však již mám cca 32 let. Dle mé úvahy, můj případ spadá pod §26, odstavec (3), písm. a). T. j. - pojištěnec, který nesplňuje podmínky stanovené v odstavci 1 písm. g) až k), má nárok na starobní důchod též, jestliže dosáhl důchodového věku po roce 2014 a získal aspoň 30let doby pojištění uvedené v §11 a §13 odst. 1.   Prosím o Váš odborný názor, který eventuálně bych mohla použit i při komunikaci s úřadem ČSSZ. S úctou Zoe.

ODPOVĚĎ:
Základní podmínkou pro nárok na starobní důchod je kromě dosažení důchodového věku také získání 35 let sociálního (důchodového) pojištění. Protože z Vašeho dotazu vyplývá, že jste tuto dobu pojištění nezískala, další možnost nabízí Vámi zmiňovaný § 29 odst. 3 písm a) zákona o důchodovém pojištění, který říká, že nárok na starobní důchod máte také tehdy, pokud jste dosáhla důchodového věku po roce 2014 a získala jste alespoň 30 let pojištění - do těchto 30 let pojištění se ale nezapočítávají tzv. náhradní doby pojištění, které jsou vymezeny v § 5 odst. 2 téhož zákona. Náhradní dobou pojištění je například doba péče o dítě do čtyř let věku, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby nebo doba evidence na úřadě práce.
Ve svém dotazu uvádíte, že jste v České republice získala 32 let pojištění. Z Vašeho dotazu ale bohužel nevyplývá, zda do této doby pojištění započítáváte náhradní doby pojištění či nikoliv. Aby Vám vznikl nárok na starobní důchod podle § 29 odst. 3 písm. a), musela byste získat nejméně pojištění bez započtení náhradních dob pojištění - tedy pouze výdělečnou činností. Pokud se domníváte, že tuto dobu pojištění splňujete, je možné, že České správě sociálního pojištění (ČSSZ) chybí v evidenci některé doby, kdy jste byla pojištěná (zaměstnaná). V takovém případě si od ČSSZ vyžádejte informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), ve kterém můžete porovnat doby pojištění, o kterých víte Vy, s dobami pojištění, které eviduje ČSSZ. Případné chybějící doby pojištění pak můžete ČSSZ doložit.