1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Od roku 2014 pobírám ID 1. stupně a jsem stále evidována na ÚP (nar. 30.3.1962, 3 děti). K dnešnímu datu nemám splněn počet odpracovaných let (25), ani léta s náhradní dobou (35). Vzhledem k mé invaliditě nemohu sehnat odpovídající práci. Můj dotaz:   Existuje nějaká možnost odchodu do starobního důchodu dříve, než v roce 2028? Popřípadě za jakých podmínek? Děkuji Johana.

ODPOVĚĎ:
Pro nárok na starobní důchod je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: dosáhnout důchodového věku - ve Vašem případě 61 let a 8 měsíců - a dále získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Důchodového věku dosáhnete 30.11.2023. Aby Vám k tomuto datu vznikl nárok na výplatu starobního důchodu, musela byste získat alespoň 35 let pojištění nebo 30 let pojištění bez náhradních dob pojištění. Pokud tuto podmínku nesplňujete, další nejdřívější možností odchodu do důchodu je dosažení věku 65 let. Protože jste se stala invalidní a získala jste potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod, budete mít nárok na starobní důchod od 65 let věku, tj. od 30.3.2027. Bez získání potřebné doby pojištění Vám dříve nárok na starobní důchod nevznikne.