V současné době (10/2021) jsem na neschopence. K 31.10.2021 mi byl ukončen pracovní poměr na dobu určitou. Přestože jsem těhotná, v případě doby určité to prý lze. Tomu rozumím. Nicméně v polovině prosince 2021 (termín porodu 28.01.2021) budu nastupovat na mateřskou dovolenou.

Můj dotaz zní. Za prvé je pravda, že ačkoli mi v říjnu končí PP v listopadu a prosinci mi i tak bude vyplacena nemocenská ačkoli již státem, aniž bych se musela někde hlásit? Na ÚP mi dnes (26.10.2021) řekli, že pokud jsem na neschopence, tak za nimi nemusím. A dále dle mých informací i přes to, že PP končí k 31.10.2021, mám nárok žádat o mateřskou zaměstnavatele, jelikož v prosinci se stále vejdu do ochranné lhůty. Nicméně paní účetní tvrdí, že můžu zažádat jen měsíc po ukončení PP. Kde je tedy pravda a jak mám nyní postupovat? Moc děkuji za Vaši odpověď Nina.

ODPOVĚĎ:
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí uplynutím této doby, a to i v případě, že jste nyní v dlouhodobé pracovní neschopnosti - Váš pracovní poměr skončí k 31.10.2021. Co se týče nemocenské, její výplata není omezena trváním pracovního poměru. Nemocenská Vám tedy bude vyplácena i po skončení pracovního poměru (v listopadu a prosinci), potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (tzv. lístky na peníze) budete i nadále odevzdávat Vašemu bývalému zaměstnavateli. Během dočasné pracovní neschopnosti se na úřadě práce evidovat nemůžete, takže se nikde hlásit nemusíte.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské), pro nárok na PPM je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí nejdéle 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Informace Vaší účetní - že můžete žádat o PPM jen měsíc po skončení zaměstnání - by byla pravdivá pouze tehdy, pokud by Vaše současné zaměstnání trvalo jen jeden měsíc. Pokud jste zaměstnaná déle, můžete o PPM žádat, protože budete v ochranné lhůtě. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog. Vy jej předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho s potřebnými údaji odešle okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude PPM vyplácet.