1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Potřeboval bych poradit, nejlépe pokud je nějaký vzor. Před 7 lety (2014) jsme žádali o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku - motorové vozidlo. Jelikož musí být vlastníkem náš nezletilý syn, museli jsme tehdy žádat soud o možnost, aby syn automobil mohl vlastnit. Teď bychom chtěli požádat o příspěvek na nový vůz a starý vůz prodat.

Potřebuji tedy vědět jak soud s touto žádostí oslovit. Syn je držitelem průkazu ZTP/P a pobírá i příspěvek na mobilitu. Děkuji Radim.

ODPOVĚĎ:
Podle § 898 občanského zákoníku platí, že: K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. Toto obecné pravidlo je dále rozvedeno v § 898 odst. 2, ve kterém je uveden demonstrativní výčet případů, ve kterých je třeba souhlasu soudu s právním jednáním za nezletilého. Podle tohoto ustanovení je souhlas soudu třeba vždy k právnímu jednání, kterým dítě zcizuje nebo zatěžuje majetek jako celek, ledaže jeho hodnota nepřevyšuje částku odpovídající dvacetinásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu, nebo nabývá, zcizuje nebo zatěžuje majetek v hodnotě převyšující částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu. Jestliže hodnota motorového vozidla, které budete prodávat a následně opět kupovat, převyšuje uvedené částky, bude souhlas soudu nezbytný.
V návrhu uveďte, jakým způsobem Váš syn vozidlo nabyl a proč je nyní nutné ho prodat (například špatný technický stav vozidla). K návrhu přiložte relevantní listiny (kupní smlouvu, rozhodnutí úřadu práce o přiznání příspěvku) a návrh adresujte okresnímu soudu v místě synova bydliště. Vzory takového návrhu - jedná se o návrh na schválení právního jednání (úkonu) za nezletilého - najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech.