2012 jsem mohla mít příležitostný výdělek (přívýdělek) do 20.000 Kč. Platí to i v roce 2013 při změnách některých zákonů? Pobírám běžný starobní důchod. Děkuji, Uršula

ODPOVĚĎ:
Při pobírání starobního důchodu SD si můžete přivydělat bez omezení, není tedy stanovena žádná maximální částka, kterou si můžete vydělat.
U předčasného důchodu je situace jiná - pobírání předčasného důchodu umožňuje pouze takový přivýdělek, ze kterého není odváděno pojistné na sociální pojištění. Při pobírání předčasného důchodu je tedy možné pracovat například na dohodu o pracovní činnosti s výdělkem nižším než 2.500 Kč nebo na dohodu o provedení práce DPP s výdělkem maximálně 10.000 Kč měsíčně.
Vámi zmiňovaný limit 20.000 Kč ročně se týká tzv. příležitostné činnosti (sem patří krátkodobé výdělky, brigády). Pokud si tímto způsobem přivyděláte do 20.000 Kč ročně, pak takový příjem nepodléhá dani z příjmů a není třeba ho uvádět v daňovém přiznání. To ale neplatí pro činnost, která je sice provozována příležitostně, ale máte na ni živnostenský list. Hranice 20.000 Kč se pro rok 2013 nezměnila. Celkově si můžete k důchodu přivydělat neomezeně vysokou částku, částku nad 20.000 Kč byste ale musela zdanit.