Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Známá má v péči 7 letou holku, je poručník. Má problém se kterým si neví rady. Je v předčasném důchodu a na úřadě jí řekli, že už nemá nárok na příspěvek na péči o dítě. tedy na "poručnický příspěvek". Prý si má vybrat, buď bude dostávat tento příspěvek nebo důchod. Je tohle možné? Doteď dostávala i důchod i příspěvek.

Copak nemá nárok na svůj důchod a na peníze na péči o dítě? Děkuji, Jana

ODPOVĚĎ:
Poručník pečující o dítě má nárok na stejné dávky jako pěstoun - při splnění zákonem stanovených podmínek má nárok na příspěvek při převzetí dítěte do péče, odměnu pěstouna a příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla. Podle novely platné od 1.1.2013 se odměna pěstouna pro účely zákona o dani z příjmů, zdravotního, sociálního a úrazového pojištění považuje za příjem ze závislé činnosti. Jestliže Vaše známá pobírá předčasný trvale krácený starobní důchod, nesmí mít současně jiný příjem, ze kterého je odváděno sociální pojištění. Protože z odměny pěstouna toto pojištění nově odváděno je, nemůže Vaše známá pobírat odměnu pěstouna i předčasný důchod současně - bude si opravdu muset vybrat pouze jednu z těchto dávek.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.