Obracím se s prosbou na vzdání se otcovství. Před 9 lety (2013) jsem přijal za vlastní dítě, které není biologicky moje. Nechal jsem se zapsat do rodného listu jako otec. Nyní z osobních důvodů se chci otcovství vzdát. Je tu cesta, jak postupovat? Děkuji moc.

ODPOVĚĎ:

Protože ve svém dotazu uvádíte, že jste se nechal zapsat do rodného listu jako otec, přepokládám, že k určení Vašeho otcovství došlo tzv. souhlasným prohlášením o otcovství učiněným před matričním úřadem nebo před soudem.
Popírání otcovství v této situaci řeší paragraf § 790 občanského zákoníku, který říká, že: Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno.
Vzhledem k tomu, že k určení otcovství došlo už před devíti lety, lhůta pro popření otcovství ve Vašem případě již uplynula. Určitou naději ještě dávají § 792 a 793 občanského zákoníku, které říkají, že: Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Vyžaduje-li to zřejmý zájem dítěte a mají-li být naplněna ustanovení zaručující základní lidská práva, může soud i bez návrhu zahájit řízení o popření otcovství, bylo-li otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale otec dítěte takto určený nemůže být jeho otcem. Soud zpravidla současně pozastaví výkon rodičovské odpovědnosti.
Vzhledem k tomu, že zákonem stanovené lhůty pro popření otcovství již uplynuly a v zájmu dítěte většinou není, aby zůstalo bez otce, doporučuji podání žaloby na popření otcovství konzultovat s právníkem. Pokud si právníka z finančních důvodů nemůžete dovolit, bezplatné právní poradenství zpravidla nabízejí občanské poradny, které působí ve větších městech, nebo oblastní charity.