Mám syna, je mu 15 let a v rodném listu má zapsaného mého bývalého přítele. Jde mi o to, zda je možné do rodného listu zapsat biologického otce. Děkuji za odpověď. Eva.

ODPOVĚĎ:
Jestliže má Váš syn v rodném listu uvedeného otce, muselo by nejprve dojít k popření otcovství. Zákonem stanovené lhůty pro popření otcovství už v tomto případě ale uplynuly - otcovství je totiž možné popřít nejdéle do šesti let věku dítěte. Určitou naději dává ještě § 792 občanského zákoníku, který říká, že: Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Paragraf 793 k tomu dále uvádí, že: Vyžaduje-li to zřejmý zájem dítěte a mají-li být naplněna ustanovení zaručující základní lidská práva, může soud i bez návrhu zahájit řízení o popření otcovství, bylo-li otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale otec dítěte takto určený nemůže být jeho otcem.
Vzory návrhu na popření otcovství je sice možné najít na internetu, ale vzhledem k tomu, že ve Vašem případě už uplynula lhůta pro popření otcovství, doporučuji se se žádostí o sepsání tohoto návrhu obrátit na advokáta. Bezplatné právní poradenství nabízí například občanské poradny, které působí ve větších městech, nebo oblastní charity.