Počet stránek ve webu: 40.396

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz ohledně osvojení dítěte. Mám 3,5 letého syna, který má v RL uvedeného svého pravého otce. 2016-2019 žijeme s mým novým partnerem. S partnerem nejsme svoji, ale chtěl by si syna osvojit. Otec dítěte se již přes rok o syna vůbec nezajímá a alimenty platí tak jak se mu zrovna chce.

Mohla bych se prosím zeptat jaký je postup k osvojení dítěte? Popřípadě jaký dokument musí pravý otec dítěte podepsat (souhlas k osvojení) a jaké jsou další postupy. Moc děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě bude zapotřebí překonat dvě překážky, které zatím osvojení brání. Podle českého právního řádu mohou dítě osvojit jen manželé, resp. je možné osvojit pouze dítě manžela/manželky, nikoliv dítě partnera/partnerky. Aby Váš partner mohl osvojit Vašeho syna, musel by se stát Vaším manželem. Další důležitou skutečností je, že k osvojení je třeba souhlasu rodičů osvojovaného dítěte – tedy i synova biologického otce. Souhlas dává rodič osobním prohlášením vůči soudu. Podle § 819 občanského zákoníku k  osvojení není třeba souhlasu rodiče, který zjevně nemá o dítě zájem. Má se za to, že nezájem rodiče o dítě je zjevný, trvá-li alespoň tři měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v  chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba aby byl orgánem sociálně-právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) poučen o možných důsledcích svého chování a aby od takového poučení uplynuly alespoň tři měsíce. Toto poučení se nevyžaduje, opustil-li rodič místo, kde se dříve zdržoval, aniž sdělil, kde se nyní zdržuje, a nepodařilo-li se ani za tři měsíce zjistit místo, kde se rodič zdržuje. Doporučuji tedy nejprve zkontaktovat otce dítěte a pokusit se zjistit, zda by s osvojením syna Vaším partnerem. Pokud Vám otec souhlas nedá nebo se Vám nepodaří se s ním zkontaktovat, můžete se obrátit rovnou na OSPOD s tím, že máte zájem, aby Váš partner (budoucí manžel) osvojil Vašeho syna a že chcete požádat soud, aby rozhodl, že souhlas biologického otce s osvojením není zapotřebí.