Manžel před manželstvím po rodičích zdědil rodiny dům. Jsme manželé od roku 1996. Z manželstí se nám narodily 2 děti. Manžel podal žádost o rozvod. Mám nárok reagovat na žalobu před rozvodem s žádostí na majetkové vyrovnání pro děti i pro mně jako manželku? S manželem se nelze dohodnout. Mohu žádat finanční částku na náhradní bydlení pro rodinu z důvodu koupi bytu? Děkuji, Filoména

ODPOVĚĎ:
Rodinný dům není součástí společného jmění manželů, protože jej manžel zdědil ještě před vznikem manželství, tudíž nebude ani součástí vypořádání společného jmění manželů, kdy se vypořádá ostatní majetek a závazky vzniklé v průběhu manželství, tedy od roku 1996.
Za trvání manželství máte právo na zajištění bydlení v domě manžela. Rozvodem manželství však tento nárok zaniká a on Vám nemusí zajišťovat náhradní bydlení.