V roce 1996 jsem se oženil a od té doby žijeme v družstevním bytu společně s manželčinou maminkou. Původním vlastníkem družstevního podílu byla právě manželčina maminka, která za dobu našeho manželství, v roce 2013, převedla bezplatně podíl jen na svou dceru, mou manželku. Nyní se chce manželka rozvádět.

Ve stanovách družstva je článek, říkající "Stane-li se jeden z manželů za trvání manželství členem družstva, vzniká společné členství manželů v družstvu i druhému manželovi". Mám nějaká práva k družstevnímu podílu v rámci rozvodu, když byl manželce byt vlastně darován, ale ve stanovách družstva je uvedeno viz výše citované? Děkuji, Bedřich.

ODPOVĚĎ:
Zpravidla do společného jmění manželů nenáleží to, co druhý nabyl darem. V klauzuli stanov družstva se hovoří o členství nikoliv o podílu na družstevním bytě.
Za těchto podmínek je výlučným vlastníkem družstevního bytu Vaše manželka.