Za trvání manželství jsme si s manželkou pořídili družstevní byt. 30.10.1997 bylo naše manželství rozvedeno a do roku 2000 jsme v bytě bydleli oba dva. 2000 se bývalá manželka odstěhovala do obecního bytu. Bytové družstvo se mění na společenství vlastníků bytových jednotek SVJ a já potřebuji byt odkoupit do osobního vlastnictví OV, k čemuž potřebuji souhlas bývalé manželky. Ta tomu brání. Nemáme dodnes vypořádané SJM. Jaké mám možnosti či vyhlídky jsou? Děkuji, Michal

ODPOVĚĎ:
Pokud není v daném případě manželka ochotna uzavřít dohodu o zániku společného členství v družstvu, nezbývá Vám, než podat k soudu žalobu o zrušení práva společného nájmu u jednoho z rozvedených manželů. Jelikož manželka v bytě již tak dlouho nebydlí, dá se očekávat, že její právo nájmu soud zruší. Jsou to ale samozřejmě zbytečné výdaje navíc. Bylo by dobré ji upozornit, že se dá očekávat Váš úspěch ve věci a tím pádem její povinnost nahradit veškeré náklady soudního řízení.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Odmítnutí uzavření dohody o zániku společného členství v družstvu bývalou manželkou, bývalým manželem - další postup vypořádání družstevního bytu po rozvodu manželství