V roce 2008 jsme s partnerkou koupili podíl v družstvu, jde o družstevní byt. Byli jsme partneři, ne manželé - musela být smlouva o převodu uvedena jen na přítelkyni. V dubnu 2010 jsme se vzali a rádi bychom nechali převést 50% vlastnických práv mé manželky v bytovém družtvu na mě.

Jakou formou musí být takový převod proveden (ohlášení na družstvu, smlouva o převodu podílu v družstvu?), aby byl právně v pořádku? Je tento převod zpoplatněn nějakou daní? Manželka je na rodičovské dovolené a tento rok neměla žádné zdanitelné příjmy. Mohu si podat při daňovém vyrovnání za rok 2011 žádost o snížení daňového základu a vrácení části zaplacených úroků za úvěr ze stavebního spoření? Nejsem majitelem práv k našemu bytu, ale jsem veden ve smlouvě o úvěru ze stavebního spoření od jejího vzniku v roce 2008 jako spoludlužník. Děkuji, Norbert

ODPOVĚĎ:
V prvé řadě se obraťte na vedení družstva ohledně vaší situace, popř. shlédněte jeho stanovy. Sepište písemnou smlouvu o převodu podílu a členských práv s úředně ověřenými podpisy, kterou pak družstvu předáte. Převod by neměl být zatížen daní.