Mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu neurčitou. Od 15.8.2023 jsem zaměstnaná u firmy. Dne 12.3.2024 přijela paní manažerka s tím že se pobočka uzavírá a drsným způsobem mě nutila podepsat výpověď dohodou! To jsem odmítla s tím, že si chci minimálně papír přečíst v klidu doma. To mi samozřejmě odmítla.

Začala vyhrožovat, že mě přemístí na jinou pobočku do úplně jiných měst jako služební cestu, že na to mají nárok a pokud tam nedorazím budu mít absenci a stejně mě pak za to vyhodí. Ve smlouvě sice mám souhlas s pracovní cestou, ale na jak dlouho a je to zákonné? Mám dvě malé děti 4 a 7let! K datumu 13.3.2024 jsem nastoupila na neschopenku a i ten den se na trvalo uzavřela naše pobočka (protože už jsem byla jediný zaměstnanec) jen chci dodat že v pracovní smlouvě mám výkon práce Milovice, kde byla pobočka a i zde bydlím! Jak mám prosím postupovat dál? Mám nárok na odstupné? A když mě lékař v blízké době uschopní kam se mám vrátit do práce? A neměla bych tedy dostat výpověď teď v době nemocenské a na co mám z finančního hlediska nárok? Moc děkuji za odpověď. Nikola.

ODPOVĚĎ:
Podle § 42 zákoníku práce se pracovní cestou rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.
Během pracovní cesty by Vám kromě mzdy náležely také cestovní náhrady, což je dobré zaměstnavateli připomenout. Praxe ukazuje, že zaměstnavatelé ve snaze dotlačit zaměstnance k ukončení pracovního poměru, takto pracovní cesty využívají. Podle názoru inspektorátu práce se však jedná o obcházení zákoníku práce. Navrhuji proto vysvětlit toto zaměstnavateli s tím, že věc budete pro jistotu konzultovat s inspektorátem práce.
Navíc se u Vás uplatní ů 240 odst. 1 zákoníku práce, podle něhož platí, že zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem.
nestačí obecný souhlas v pracovní smlouvě, jedná se o kvalifikovaný souhlas s každou pracovní cestou zvlášť.
Před ukončením pracovní neschopnosti je třeba kontaktovat zaměstnavatele, sdělit mu, od jakého data jste připravena k výkonu práce a požadovat přidělování práce podle pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, vzniknout překážky na jeho straně a Vám bude náležet náhrada mzdy.
Řešení následně bude na zaměstnavateli, kdy pravděpodobně využije některý z výpovědních důvodu podle § 52 písm. a) až c) zákoníku práce a Vám vznikne nárok na odstupné. Konkrétní výpovědní důvod podle těchto písmen však musí být ve výpovědi uveden.