1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)
Mám poměrně dost arogantního šéfa, který mi říkal, že si zjistí, jestli jsem opravdu byla nemocná od mého praktického lékaře. Že prý se znají. Některé mé nemoci ale jsou intimního charakteru a proto bych se ráda zeptala, zda na to má zaměstnavatel právo. Děkuji, Denisa.

ODPOVĚĎ:
Váš zaměstnavatel Vás spíš straší. Nemá právo na takové informace a pokud by mu lékař diagnózu řekl,  porušil by lékařské tajemství a mohl z toho mít velké problémy.

Stává se, že lidé bývají nemocní v ten nejméně vhodný okamžik. A je tendence zaměstnavatele prověřit, jestli je nemoc skutečná, fingovaná, nebo jestli je po známosti s lékařem apod.

Zákon neumožňuje zaměstnavateli takto přímo se zeptat na konkrétní diagnózu, průběh nemoci, důvody, které vedly lékaře ke zneschopnění zaměstnance.

Je zde jediná možnost. Zaměstnavatel může dát podnět příslušné zdravotní pojišťovně, aby její zdravotní lékař zdravotní pojišťovny ověřil skutečně danou nemocnost nebo důvody, které vedly k vystavení neschopenky. Podobné důvody nebo podobné příčiny používají i soudy, a to v tom směru, že taktéž žádají zdravotní pojišťovny, aby ověřily, proč se ta osoba nedostavuje k soudu apod.