Díval jsem se na nějaké věci kolem nemocenské na internetu a několikrát jsem viděl pojem karenční doba. Rád bych se zeptal, co je to. Alex

ODPOVĚĎ:

Novinkou v  oblasti dávek nemocenského pojištění, která platí od 1.   ledna 2008, je zavedení tzv. karenční doby. To je doba pracovní neschopnosti, po kterou se dávky nemocenské nevyplácejí.

Další novinkou je to, že osobě pojištěnce, který je v  pracovní neschopnosti a poruší svůj léčebný režim stanovený lékařem, mohou být dávky nemocenského pojištění odňaty, a to ode dne, kdy léčebný režim porušil. Takto odňaty mu mohou být dokonce již vyplacené dávky.

A  konečně další novinka, která platí, je podstatné zkrácení tzv.   ochranné lhůty, což je lhůta po skončení zaměstnání, respektive po skončení účasti na nemocenském pojištění, po kterou zůstávají zachovány nároky na dávky nemocenského pojištění. Tato lhůta činila dosud 42 dnů a byla zkrácena na pouhých 7 dnů.