Jsem ročník 1953. K 31.12.2010 jsem po 29 letech ve státní službě dostal výpověď z organizačních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Můj psychický stav se neustále zhoršuje. Co nastane, pokud bych musel vyhledat lékařskou pomoc a byl ve výpovědní lhůtě na nemocenské? Z jaké částky se pak vypočítávají nemocenské dávky, prodlužuje se výpovědní lhůta o dobu nemoci? Kdy se musím přihlásit na úřadu práce a odkdy bude vyplácena podpora, když bych měl dostat 5 odstupných podle kolektivní smlouvy? Z jaké částky se pak odstupné vypočítává? Z posledních 3 platů nebo z nemocenské? Děkuji. Gabriel

ODPOVĚĎ:
Pokud budete uznán práce neschopným ve výpovědní době bude se výpovědní lhůta poměrně prodlužovat a teprve až se vrátíte z nemocenské a bude výpovědní lhůta dokončena, bude Vám vyplaceno odstupné. Můžete zaměstnavatele vyrozumět, že nechcete, aby výpovědní lhůta byla prodlužována a odstupné Vám bude tedy vyplaceno hned po skončení výpovědní lhůty.

Odstupné se počítá z platů, nikoliv z nemocenské.

Na úřad práce se přihlaste ihned po skončení pracovního poměru – tedy po uplynutí výpovědní lhůty. Podpora bude vyplácena až po uplynutí doby, kterou pokryjí odstupné platy.